تبلیغات
پیشـــروان(دانش آموختگان) حقـــوق دانشگاه پیام نور گناوه - نهادهای حرفه ایی
«آنكه عدالت را برنتابد ستم را سخت تر یابد. حضرت علی «ع»

نهادهای حرفه ایی

نویسنده :حسین زارعی
تاریخ:یکشنبه 3 اردیبهشت 1391-10:17 ب.ظ

 بخش اول

مقدمه

گذشت زمان نظریه های متفاوتی را در منشأ دولتها و حکومتها شکل داد و حرکت روبه جلو در زمان از عصر کلاسیک تاحکومت دینی ودوران رنسانس در مغرب زمین و حضور ماشینیزم و مدرنیته و شکل گیری دیدگاه انسان گرایی ،آگاهی انسانها و ظهور اندیشمندان و نظریه پردازان در حوزه حقوق عمومی که سعی در شناخت وتعریف ماهیت حکومت و دولت داشتند، قدرتها را برآن داشت تا جهت حفظ مشروعیت خود مبانی فکری دست و پا کرده یا حتی به مبنا سازی روی آورند. از طرفی اندیشه مندان حقوق عمومی غربی و بخش فرهیخته و آگاه سعی در بدست آوردن بخشی از قدرت گرفته شده اجتماع از دولت بر آمدند. تحولات و جابه جایی قدرت و ثروت در بین طبقات مختلف و حتی خرید بخشی از قدرت توسط طبقه غیر اشرافی که با تجارت در شرق موجب ثروتمند شدن آنها گردیده بود واشرافی که به ثروت های جدید چشم داشتند باعث به دست آوردن بخشی از قدرت توسط کسانی غیر از حلقه حکومت گردید. همچنین ظهور نظریه حاکمیت قانون وقانون مندی نخبگان حقوق عمومی را به نظریه نهادهای واسطه برای ارتباط با دولت قدرتمند نسبت به افراد رساند. تا با تاسیس اجتماعات دایم وحرفه ایی ارتباط راحت تری با حکومت بر قرار کند .اما این نهادها به نفع حقوق دولت ها هستند یا مردم؟ کاربیژه این نهادها چیست؟ آیا این نهادها توانایی اعمال اهداف پیش بینی شده را در جوامع مختلف دارند؟

ماپس از تعریف و شناخت ماهیت این نهادها به ریشه تاریخی بومی وسپس شکل نوین نهادها ی فوق در قانون ایران پرداخته ودرانتها نگاهی خواهیم داشت به قانون کانون وکلای دادگستری ایران از نمونه بارز نهادهای حرفه ایی در ایران.

 

 

کلید واژه

نهاد حرفه ایی(نظام)، جامعه مدنی،حکمرانی ، حکومت

 

چکیده:

هرچند با ظهور عصر مدرنیزم و تکنولوژی و دسترسی انسانها به تکنولوژی ارتباطات اشخاص نیز در مقابل دولتها از قدرت فزاینده ایی بر خوردارند.اما همچنان دولت ها نیز توانسته اند قدرت را در خود حفظ کنند با وجود این نظریه نهادهای واسطه هنوز کارایی خود را حفظ کرده هرچند فاکتورهای دیگری برای لزوم این نظریه به وجود آمده از جمله این فاکتورها کاستن از حجم دولتها و مشارکت عمومی در حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است. ما به این می پردازیم که این گونه نهادها در ایران ریشه دارد. وسپس به شکل قانونی و نوین در کشور شکل گرفته است. این نهادها واسطه و رابط برای اعمال صحیح تر روابط حاکم  بین مردم وحکومت مفید فایده می باشند.

 

 

تعریف

با  شکل گیری نظریه تمرکز و عدم تمرکز و مفاهیم جامعه مدنی در جوامع متمدن وهمچنین مفهوم دولت مقتدر که گاهی به لویه تان تشبیه شده بود،اندیشمندان به فکر راهکارهایی افتادند برای  رویارویی با حکومت، برای بدست آوردن حقوق و امتیاز وبرخی کنترل و تاثیر گذاری بر دولت ها. "اندیشمندان قرن هفدهم و هجدهم  بر این نظر بودند اجتماع بشری گرچه نیازمند حکومت هستند ولی در مقابل حکومت آنقدر ضعیف هستند که توانایی مقابله با قدرت کبریایی آن را ندارند لذا توصیه میکنند،نباید فرد را در مقابل حکومت تنها گذاشت و باید هیات های حائل یا نهادهای واسطه به منزله رابط و وزنه تعادلی که می توانند افکار و اندیشه های متنوع مطرح را در جامعه نهادینه سازند،و بدین وسیله راه گشای گفتگوی منطقی و مسالمت آمیز دریک نظام کثرت گرا و دموکراتیک شوند وجود داشته باشند. انجمن ها،مجامع شغلی وصنفی،احزاب سیاسی و شوراهای محلی نمونه های برجسته از این نهدهای واسطه به شمار می روند، که در صورت داشتن استقلال می توانند سد محکمی در مقابل اقتدار حکومتی باشند و بدین ترتیب آنها را در جهت حقوق شهروندان کنترل کنند"(1)

از دیدگاه حقوقی این نهادها به شکل اشخاص حقوقی می باشند که منشا خود را از قوانین می گیرند اما این اشخاص در حوزه حقوق عمومی هستند یا خصوصی یعنی قوانین حاکم بر آنها قوانین حاکم بر اشحاص حقوق خصوصی(قوانین حاکم بر روابط اشخاص) است یا قوانین حاکم بر حقوق عمومی (قوانین حاکم بر روابط مردم و دولت وسازمانهای دولتی با یکدیگر) ؟ این نهادها از منظر حقوق عمومی جایگاهی دارند بین دولت و مردم تا روابط آسانتری بین این دو نهاد شکل بگیرد."... جایگاه حقوقی  این انجمنها و مجامع صنفی  را می توان از نظر حقوق عمومی به عنوان نهادهای واسطه محسوب کرد"(2) قوانینی که براین نهادها بار می شود نیز قوانین حقوق عمومی است با توجه به اهمیت این نهادها و شکل گیری آنها توسط قانون ، همین قانون به این نهادها اختیاراتی داده از جنس اختیارات حکومت پس قاعدتا قوانینی هم که بر این نهادها حکم می کند از جنس قوانینی است که بر اعمال حکومتی حاکم است به این دلیل این نهادها را اشخاص حقوقی حقوق عمومی می دانند  "نظام های حرفه ایی را موسسات عمومی یا اشخاص حقوقی حقوق عمومی محسوب می کنند و قانونگذار برای تنظیم امور حرفه ایی به این سازمانها، اختیارات قدرت عمومی داده است."(3)

"قانون نظام صنفی مصوب 23/5/1359شورای انقلاب اسلامی واصلاحیه وآیین نامه های اجرایی آن امور صنفی را به عنوان یک خدمت عمومی تلقی می کند وبرای اداره و تنظیم امور آن سازمان امور صنفی را به وجود آورده "(4)

"در برخی متون بین المللی از اینگونه از نهاد ها به سازمان های مردم نهاد نیز تعبیر می شود و در تعریف آن این چنین آورده اند که سازمان  مردم نهاد ، سازمانی است که مستقیماً بخشی از ساختار دولت محسوب نمی شود اما نقش بسیار مهمی بعنوان واسطه بین فرد فرد مردم و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفاء می کنند .مساجد ، تکایا ، هیأت های مذهبی و... را به عنوان نهادهای غیر دولتی سنتی و قدیمی شناسایی نموده اند و پس از آن، صندوق قرض الحسنه ، خیریه ها ، انجمن اسلامی و حتی دوره های فارغ التحصیلی و در دوران اخیر اتحادیه ها، اصناف و نظام های صنفی و مهندسی و غیره، شکل های جدیدتری از این نهادهای مدنی هستند که البته می بایست رفته رفته از تحت کنترل مدیران نیمه دولتی خارج شوند و کاملاً به عنوان یک سازمان غیر دولتی مشغول به فعالیت باشند ."(5)

  در مجموع در تعریف نظام حرفه ایی می توان گفت نظام حرفه ایی آن دسته از تشکیلات و سازمانهای هستند که توسط صاحبان حرفه معین در هر بخش وبه منظور دفاع از حقوق صنفی اعضاء و برقراری نظم و انضباط در بین آنها ایجاد می شود. "در حقوق ایران مصداق های بارز نظام های حرفه ای کانون وکلای دادگستری،نظام پزشکی، نظام صنفی، نظام مهندسی وکنترل ساختمان هستند." (6).     ادامه دارد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cam4 token generator without survey
دوشنبه 6 آذر 1396 06:18 ب.ظ
اعضای خانواده من هر بار می گویند که من وقت خود را در شبکه خلبان می کشم، اما می دانم که روزانه خواندن آن را با خواندن این پست های دلخواه به دست می آورم.
std testing
شنبه 13 آبان 1396 05:10 ب.ظ
این مثل شما افکار من را یاد می گیرید! شما به نظر می رسد درک بسیار در مورد این،
مثلا شما کتاب را در آن یا چیزی نوشتید. من باور دارم
که شما فقط می توانید با درصد صرفه جویی در خانه پیام را انجام دهید
کمی، با این حال به جای آن، این وبلاگ فوق العاده است.
خواندن فوق العاده حتما بر میگردم.
How you can increase your height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:06 ب.ظ
Just want to say your article is as amazing. The clarity on your submit is just spectacular and i can suppose you're
knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow
me to grab your RSS feed to stay up to date with coming near near post.
Thanks 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.
How you can increase your height?
شنبه 14 مرداد 1396 08:18 ب.ظ
Hi, i think that i noticed you visited my website thus i got here to go back the want?.I'm trying to in finding things to improve my web site!I guess its adequate to use some of your ideas!!
breanasiordia.exteen.com
جمعه 13 مرداد 1396 11:57 ق.ظ
I have been browsing online more than 2 hours today,
yet I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content
as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
Margart
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:39 ب.ظ
This is very fascinating, You are an overly professional blogger.
I've joined your rss feed and look ahead to in the hunt for
more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks
pet portraits
سه شنبه 13 تیر 1396 10:59 ب.ظ
This is my first time pay a quick visit at here and i am really happy to
read all at single place.
Colby
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:52 ب.ظ
No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be
available that in detail, thus that thing is maintained over here.
Nichol
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:13 ق.ظ
This article will assist the internet people for setting
up new webpage or even a weblog from start to end.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:27 ب.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb
usability and visual appearance. I must say you
have done a superb job with this. Also, the blog loads
extremely fast for me on Safari. Exceptional Blog!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:24 ب.ظ
It's enormous that you are getting ideas from this article as well as from our
discussion made here.
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 12:27 ب.ظ
Asking questions are in fact pleasant thing if you are not understanding anything entirely,
however this article gives pleasant understanding even.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر